2018-06-05 15:18:53 https://love-me-green.pl/artykuly/ECOCERT/
ECOCERT - certyfikat dla kosmetyków najbliższych naturze

ECOCERT - certyfikat dla kosmetyków najbliższych naturze

O jakości kosmetyków naturalnych i organicznych mogą świadczyć certyfikaty różnych lokalnych bądź międzynarodowych organizacji kontrolujących ich skład oraz proces produkcji. Jedną z najważniejszych i najbardziej prestiżowych jest ECOCERT – certyfikat niezależnej organizacji z siedzibą główną umiejscowioną we Francji, posiadającej liczne filie na całym świecie. Właśnie na znak jakości tej organizacji stawiamy od samego początku naszego istnienia. Z powodzeniem – produkcja pierwszych partii kosmetyków Love Me Green ruszyła we francuskim laboratorium certyfikowanym przez ECOCERT, a w niedługim czasie okazało się, że nasza marka może pochwalić się najlepszą gwarancją jakości przyznawaną przez tę organizację, a mianowicie certyfikatem kosmetyków naturalnych i organicznych. Co to oznacza?

Przede wszystkim trzeba zauważyć, że ECOCERT nadaje kosmetykom dwa różne typy certyfikatów. Pierwszy z nich dotyczy kosmetyków naturalnych. Aby móc używać tej nazwy w sposób poświadczony przez ECOCERT, co najmniej połowa wszystkich składników użytych do produkcji kosmetyku musi być pochodzenia roślinnego, natomiast 5% składników wagowych musi pochodzić z ekologicznych upraw. Kosmetyki naturalne i biologiczne są kontrolowane bardziej restrykcyjnie. W ich przypadku substancje pochodzenia roślinnego muszą stanowić aż 95% składu, a z certyfikowanych upraw ekologicznych musi pochodzić co najmniej 10% składników wagowych. I właśnie tym drugim, najbardziej prestiżowym certyfikatem przyznawanym kosmetykom organicznym może pochwalić się marka Love Me Green.

Ponadto kosmetyki ekologiczne – już bez względu na rodzaj certyfikatu – muszą spełniać szereg bardzo restrykcyjnych warunków, a mianowicie tylko 5% ich składu może mieć charakter syntetyczny, ale wyłącznie w ramach ustalonych przez ECOCERT. W tabelkach dopuszczalnych składników sztucznego pochodzenia znajduje się tylko kilkadziesiąt pozycji, głównie bezpiecznych konserwantów i delikatnych detergentów. Oczywiście, na liście substancji dopuszczalnych przez ECOCERT nie ma żadnych silikonów, parabenów, SLS-ów i SLES-ów ani składników powstających w wyniku rafinowania ropy naftowej.

Każdy z etapów produkcji kosmetyków organicznych musi być zgodny z regulacjami Parlamentu Europejskiego, choć w większości przypadków wymagania konieczne do uzyskania ECOCERT-u są znacznie bardziej restrykcyjne. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim to, że ani produkcja, ani transport lub przechowywanie kosmetyków organicznych nie mogą w żaden sposób wiązać się z przekształcaniem środowiska naturalnego bądź krajobrazu, a kontroli organizacji przyznającej ECOCERT podlega nawet sposób zbiorczego pakowania produktów oraz sprzątania hal produkcyjnych. Wytwarzanie produktu musi przebiegać z poszanowaniem środowiska naturalnego, a wiąże się to m.in. z redukowaniem zużywanej przez laboratorium energii oraz skracaniem drogi transportu. Składniki kosmetyku nie mogą być testowane na zwierzętach ani poddawane sterylizacji poprzez napromieniowanie, nie mogą też w żadnym wypadku pochodzić z upraw modyfikowanych genetycznie. Żaden ze składników nie może wiązać się z uśmiercaniem zwierząt ani zadawaniem im bólu. To nie wszystko – użyte do produkcji ekokosmetyków substancje nie mogą też zawierać żadnych zanieczyszczeń ani nie mogą przyczyniać się do powstawania nitrozoamin, gdyż mogą one działać rakotwórczo.

Istotne jest również, w jaki sposób kosmetyki naturalne i organiczne są pakowane. Także w tym przypadku jest to dość precyzyjnie określone przez warunki przyznawania certyfikatu. Opakowania muszą być ekologiczne lub możliwe do powtórnego użycia (stanowić je mogą np. szkło, papier, aluminium, PET), a w żadnym wypadku nie mogą być wykonane z materiałów pochodzenia zwierzęcego, takich jak skóra lub jedwab. Oczywiście, wykluczone jest też stosowanie szkodzących środowisku gazów (propanu, N-butanu, izobutanu itp.) jako składników spray'ów – zamiast nich można użyć np. sprężonego powietrza.

Mimo, że wszystkie te warunki są dość restrykcyjne, kosmetyki marki Love Me Green spełniają je w 100%, dzięki czemu mogą być oznaczone certyfikatem ECOCERT dla kosmetyków naturalnych i organicznych. Co więcej, powstają one nawet z wykluczeniem niektórych substancji przez ECOCERT dopuszczonych, a jednak niezupełnie obojętnych dla zdrowia, takich jak palmitynian izopropylu (drażniący skórę i oczy konserwant). Warto również wspomnieć, że ECOCERT przyznawany jest przy minimum 95% składników naturalnego pochodzenia, a kosmetyki Love Me Green znacznie tę normę przekraczają - składniki naturalne stanowią ok. 99% ich formuły. Czy można być jeszcze bliżej natury?

Powiązane produkty

Love me green pl@love-me-green.com https://love-me-green.pl/skin/frontend/lovemegreen/default/images/lmglogo.png