2018-03-20 11:25:55 https://love-me-green.pl/microplastyk/
Microplastyk - czemu jest szkodliwe

Microplastyk - czemu jest szkodliwe

Bocas del Torro – grupa wysp położona przy wschodnim wybrzeżu Panamy – 40 min jazdy wodną taksówką od brzegu. Skrawek Raju na Ziemi jak zachwalają  reklamy pośredników w handlu nieruchomościami czy deweloperów – amerykańskich zresztą. Jak na podrównikowy Raj temperatura jest zaskakująco chłodna -  około 20 stopni Celsiusa. No i deszcz – na szczęście z dużymi przerwami w czasie których możemy się napawać wspaniałym krajobrazem. Turkusowe morze, spienione fale   skądinąd  przypominające pianę  toczoną z byczego pyska…. Spacer po plaży to bardziej bieg przełajowy  niż romantyczna promenada – wszędzie zalegają powalone przez ostatni sztorm palmy i ogromne drzewa których obmywane wodą pnie można podziwiać starając sobie wyobrazić jak wyglądały jeszcze parę tygodni temu   okalając zatokę.  Powalone pnie nie są tak całkiem bezużyteczne – spełniają bowiem rolę falochronu .  Tam gdzie ich nie ma morze wdziera się coraz głębiej w ląd i zabiera ze sobą spore połacie ziemi.

Morze nie tylko zabiera ale również przynosi –  kawałki korali, muszle i temu podobne morskie skarby które walają się po plaży do spółki z plastykowymi śmieciami. Plastyk i mikro plastyk to dwie największe zmory naszego Raju na Ziemi. Plastyk stanowi nie tylko estetyczny problem na karaibskich i innych idyllicznych plażach – plastyk i mikro plastyk są bardzo poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi i zwierząt. Wszechobecne plastykowe opakowania  w styczności z żywnością wydzielają tzw. substancje zmiękczające dzięki którym plastyk staje się elastyczny i się nie łamie. Również w styczności ze skórą substancje zmiękczające przenikają do ludzkiego organizmu. Ich działanie powoduje zaburzenie gospodarki hormonalnej ludzi i zwierząt. W szczególności chłopcy i mężczyźni padają ofiarą podstępnych chemikaliów – naukowcy są zdania, że substancje zawarte w plastyku mają negatywny  wpływ na ruchomość spermatozoidów i są bezpośrednią przyczyną męskiej bezpłodności. Kosmetyki naturalne Love me Green są pakowane w opakowania PET i tuby nie zawierających   szkodliwych dla zdrowia bis fenoli.

Micro plastyk czyli wszechobecne drobinki zawarte w pastach do zębów, peelingach, żelach do kąpieli i tym podobnych, z powodu bardzo małych rozmiarów nie są odfiltrowywane w oczyszczalniach ścieków i przedostają się do mórz i oceanów  gdzie następnie  są spożywane przez ryby i trafiają w ten sposób do łańcucha pokarmowego ludzi.

Szkody  wyrządzane w ten sposób środowisku i ludziom są  nie do oszacowania. Na szczęście coraz więcej krajów zabrania stosowania mikro plastyku w kosmetykach. Na dzień dzisiejszy są to USA, Kanada, Nowa Zelandia i Wielka Brytania. Królowa Wielkiej Brytanii dodatkowo zabroniła używania we wszystkich swoich posiadłościach plastykowych słomek oraz plastykowych naczyń. Jest to oczywiście symboliczne działanie, ale może  spowoduje, że także zwykły Kowalski czy Smith , zastanowi się nad swoją konsumpcją i przestanie kupować plastykowe naczynia i kosmetyki z plastykowymi drobinkami.

Kosmetyki Love me Green mają w swojej ofercie peeling do ciała z  cukrem oraz peeling do twarzy z mikro drobinkami ze skorup orzechów arganowych.

Love me green pl@love-me-green.com https://love-me-green.pl/skin/frontend/lovemegreen/default/images/lmglogo.png